Hangi bankalarda ne kadar limit ve ne kadar borcum var? T.C Kimlik numarası ile banka borçları sorgulaması, kredi kartı limit, taksitli borç ve ek hesap limiti sorgulama yapılabilir mi? Eşimin veya başkasının kredi kartı borç/limit bilgilerini nasıl görebilirim? Ücretsiz risk merkezi finansal raporu sorgulaması…

  Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından verilen kredi risk raporuna benzer şekilde gibi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından ücretsiz olarak sunulan Risk Merkezi Raporu ile bütün finansal durum görüntülenebilir. Sorgulama yapabilmek için tek yapılması gereken E-Devlet şifresine sahip olmak.

  E-Devlet Şifresi İle Neler Sorgulanabilir?

  T.C Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile aşağıdaki bilgiler ücretsiz olarak sorgulanabilmektedir.

  • Bankalara son 3 aydaki kredi, kredi kartı vb. başvuruları listesi.
  • Bankalardan kullanılan ihtiyaç kredileri ve kalan kredi borçları sorgulama.
  • Bireysel kredi kartları listesi, toplam limitleri, taksitli borç miktarları, gecikmedeki borç miktarları sorgulama.
  • Ek Hesap (Kredili Mevduat Hesabı) toplam limiti ve borcu sorgulama.
  • Yasal takibe düşen toplam borç sorgulama.
  • Varlık yönetim şirketine devredilmiş toplam borç miktarları sorgulama.
  • Telefon ve İnternet servisi gecikmedeki fatura bilgileri sorgulama. (Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, Bimcell, Türknet, Süperonline vb.)
  • İhale yasaklı bilgisi sorgulama (ihale yasağı varsa gösterir.)
  • Senet bilgileri sorgulama (Bankalarca ödenen, protestolu, ödememe protestosu kaldırılan, ileri vadeli türlerindeki senetler.)
  • Çek bilgileri sorgulama (Bankalarca ibrazında ödenen, karşılıksız işlemi yapılmış ve halen ödenmemiş, karşılıksız işlemi yapılmış ve sonradan ödenen, ileri keşide tarihli çek bilgileri.)
  • Çek yasaklama ve kaldırı karar bilgileri sorgulama (UYAP tarafından bildirilen.)

  T.C Kimlik Numarası ile Ücretsiz Borç Sorgulama

  E-Devlet uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte sadece T.C Kimlik Numarası ile hangi bankalarda ne kadar kredi veya kredi kartı borcu olduğunu sorgulama ve toplam kullanılabilir kredi kartı limitleri sorgulanabilmektedir. Bunların yanı sıra herhangi bir GSM operatörüne ve internet servis sağlayıcısına gecikmiş borç sorgulaması yapılabilmektedir.

  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi uygulaması üzerinden E-Devlet şifresi ile bir kişiye ait bütün banka limitleri ve borçları ücretsiz olarak öğrenilebilmektedir. Aynı gün içerisinde 1 adet, her ay 4 adet ücretsiz rapor başvurusu yapılabilmektedir. Bir takvim yılında toplam 24 defa rapor talep edilebilir.

  Ücretsiz bütün bankalara ait borç ve limit bilgilerini sorgulamak için tıklayın.

  Banka Borçları ve Limit Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

  TBB Risk Merkezi raporunun nasıl sorgulanacağı konusunda soru işaretleri olanlar için banka bilgileri sorgulama aşamaları aşağıda adım adım resimli olarak bahsedilmiştir. Bütün adımlar gerçekleştirildiğinde ücretsiz rapora ulaşılacak olup bilgisayara veya cep telefonuna kaydedebilir.

  Banka Borç Sorgulama

  Verilen linkten T.C Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi “BAŞVUR” butonuna tıklayınız.

  Banka Risk Raporu

  Başvuru yapıldıktan sonra turkiye.gov.tr üzerinde kayıtlı olan cep telefonuna bir şifre gönderilecektir. Yukarıda görülen “Başvuru Bilgileriniz” butonuna tıklayınız.

  Ücretsiz Kredi Risk Raporu ve Borç Sorgulama

  Gelen ekranda “Raporu Görüntüle” butonuna tıklanır ve rapor görüntüleme ekranı açılır.

  Kredi Risk Raporu

  Bu ekranda cep telefonuna sms ile gönderilmiş olan rapor şifresi ve resimdeki doğrulama metni ilgili alana girildiğinde artık size özel hazırlanmış ücretsiz banka risk merkezi raporunu görüntüleyebilirsiniz.

  Detaylı Risk Raporu Sorgulama

  Ücretsiz yapılan risk merkezi raporunun çok daha detaylı hali Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine belirli bir ücret ödemesi yapılarak da sorgulanabilmektedir. Kullanılan bankaların şubelerine varana kadar detaya sahip olunabilmektedir.

  Detaylı rapor için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki (www.riskmerkezi.org) “Rapor Başvuru” adımından yeni başvuruda bulunabilirsiniz. Konu hakkında www.riskmerkezi.org adresinden veya 444 99 69 numaralı Müşteri İlişkileri Merkezinden bilgi alınabilmektedir.

  Share.
  Leave A Reply