Yapı Kredi Bankası Ödeme İste nedir? Ödeme isteği nasıl yapılır? nasıl para istenir? Yapı Kredi Bankasından hangi bankalara ödeme isteği gönderilir? Borçlunun İBAN bilgisi nasıl bulunur? Ödeme isteği reddedilince ne olur?

  Yapı Kredi Bankasının da kullanmaya başladığı “Ödeme İste” sistemi ile Yapı Kredi Bankası hesabından borçlu kişinin banka hesabına ödeme talebi/para isteği gönderilebiliyor. Ödeme İste sistemi hem Yapı Kredi Bankası bireysel hem de Yapı Kredi Bankası ticari müşteriler tarafından kullanılabilmektedir.

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste Sistemi Ne İşe Yarar?

  Yapı Kredi Ödeme İste sistemi; alacaklı müşterinin borçlu müşteriden ödeme talep etmesi, borçlu müşterinin ise bu talebe yanıt vermesi esasına dayanır. Bu sistem BKM tarafından işletilmektedir.

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste

  Yapı Kredi Mobil ve internet bankacılığında yer alan Gönderilen Ödeme İstekleri menüsünden gönderilen ödeme istekleri, Gelen Ödeme İstekleri menüsünden de diğer kişilerden gelen ödeme istekleri görüntülenebilir. Yapı Kredi Bankası Ödeme İste sistemini çok farklı amaçlarla kullanmak mümkündür:

  • Borcu olan müşteri veya kişilerden borcun ödenmesi talep edilebilir.
  • Ortak bir yemek veya tatil organizasyonu gibi durumlarda katılımcıların payına düşen ödeme miktarı “Ödeme İste” sistemiyle gönderilebilir.
  • Apartman yöneticileri veya ortak girişimlerde aidat ücretleri, ekstra masraflar gibi alacakları ödeme iste ile üyelere gönderebilir.
  • Ev/Dükkan sahipleri kiracılarına ödenecek kirayı hatırlatmak amaçlı olarak kira ödeme isteği gönderebilir.
  • Aileden veya başka birinden borç istemek, yardım istemek amaçlı olarak da ödeme isteği gönderilebilir.

  Bu durumlar “Yapı Kredi Bankası Ödeme İste” sisteminin kullanım alanlarından bazılarına örnek olarak verilmiştir. Bunlardan farklı olarak Yapı Kredi Bankası hesabıyla başka birinden borç para istendiğinde, karşı tarafı İBAN numarası girmekle uğraştırmadan, hatalı İBAN girmesini engelleyerek tarafınıza para göndermesi kolaylaştırılabilir.

  Yapı Kredi ile Nasıl Ödeme İstenir?

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste Uygulaması ile; Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası, QNB Finansbank (+Enpara), Denizbank, Kuveyt Türk Katılım Bankasında hesapları bulunan kişilerden ödeme istenebilmektedir.

  Yapı Kredi Bankası ödeme isteme işlemi ücretsizdir. Ancak gelen ödeme isteklerini onaylarken, yani para gönderimini kabul ederken mevcut Yapı Kredi Bankası para transfer ücretleri (FAST, Havale) uygulanmaktadır. 

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İsteme İşlemi

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste, alacaklı olunan kişilerden ücretsiz olarak ödeme talep edilmesini sağlar. Ödeme istemek için Yapı Kredi Mobil veya Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığında yer alan “Ödeme İste” bölümüne giriş yapmak gerekiyor.

  Ödeme İsteği göndermek için;

  • Ödemeyi almak istediğiniz TL hesabınızı seçin.
  • Ödeme istediğiniz hesabın IBAN veya Kolay Adres bilgisini girin veya iletilen TR Karekod’u okutun.
  • Son Ödeme Tarihini seçin.

  Tüm bilgileri girdikten sonra işleminizi onayladığınızda Ödeme İsteği gönderilecektir.

  Ödeme istenilecek kişinin “Adı Soyadı ve IBAN numarası“, banka uygulamasından alacağı “QR Karekodu” veya tanımlıysa “Kolay Adres” bilgilerinden birini girerek 7/24 ödeme talep edilebilir.

  Yapı Kredi Mobil’de ödeme isteği oluştururken en fazla 90 gün olacak şekilde geçerlilik süresi belirlenebilir. Belirlenecek son geçerlilik tarihine kadar karşı taraf işlemi kabul veya red edebilir. Süre dolduğunda ise ödeme isteği geçersiz hale gelir.

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İsteği Sonucu

  Ödeme isteği gönderildiğinde borçlu kişiye “SMS” veya kullandığı banka uygulamasından “Push Bildirimi” gidecektir. Borçlu kişi bankasından gelen bildirime tıklayarak ödeme isteğini onaylayabilir veya reddedebilir.

  Ödeme İsteği Bildirimi

  Talep ödeme yapması istenilen kişi tarafından reddedildiği durumda yeni talep oluşturulabilir.

  Ödeme İsteği Geldi Ne Yapmalıyım?

  Ödeme İste sistemi anlatılırken borçlu ve alacaklı olarak iki taraftan bahsedilir. Ancak bir kişiye ödeme isteği gönderilmesi o kişinin gerçekten borçlu olduğunu, ödeme isteği gönderenin de gerçekten alacaklı olduğunu göstermez. Ödeme isteği göndermenin veya almanın hukuki olarak bir karşılığı yoktur. Yapı kredi hesabında her hangi bir bloke işlemi gerçekleşmez, ödeme işlemi gecikmeye girmez.

  Gelen Ödeme İstekleri

  Gerçekten borçlu olan birinin ödeme isteğini reddetmesi, borcu ödemekten muaf olacağı anlamına gelmez.

  Gelen Ödeme İsteğini yanıtlamak için;

  • Ödemeyi kabul etmeniz durumunda Kabul Et butonuyla işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Gelen istekte isteği gönderen kişi tarafından girilmiş Ödeme Aracı’nızı güncelleyebilir, ek açıklama ekleyebilirsiniz.
  • Ödemeyi Reddetmek için Reddet butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.
  • İşleminizi onayladığınızda Ödeme İsteği için ödeme iletilecektir.

  Yapı Kredi Mobil’i telefonunuza hemen indirebilir, Yapı Kredi İnternet Şubesi’ne kolayca giriş yapabilirsiniz. Yapı Kredi Mobil ve Bireysel İnternet Şubesi’ne giriş için kullandığınız şifrenizi unuttuysanız ya da yeni bir şifre almak istiyorsanız Şifre Al/Şifremi Unuttum menüsünden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

  Yapı Kredi Bankası Gelen Ödeme İsteği Nasıl Reddedilir?

  Yapı Kredi Mobil veya Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığında yer alan “Ödeme İste” bölümüne giriş yapıldığında gelen ödeme istekleri listelenecektir.

  Burada yer alan ödeme istekleri kabul veya red edilebilmektedir. Borçlu ödeme isteğini reddettiğinde alacaklı Yapı Kredi Bankası Mobil kullanıcısına ödeme isteğinin reddedildiğini söyleyen bir bildirim gelecektir.

  Yapı Kredi Bankası Mobil Uygulamasından Ödeme İsteği yapıldığında alınabilecek bildirim şekilleri aşağıdaki gibidir:

  • Borçlu Müşteri Ödeme İsteğini Reddetti
  • Borçlu Müşteri Beklenen Sürede Ödeme İsteğine Yanıt Vermedi
  • Borçlu ***** Nedeniyle İptal Etti
  • Alacaklı Müşteri Ödeme İste Talebinden Vazgeçti
  • Alacaklı ***** Nedeniyle İptal Etti
  • Alacaklı ÖHS Ödeme İste Değerleri Uyuşmaması Nedeniyle İptal Etti

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste Sistemi Nasıl Kapatılır?

  Ödeme İste sistemi isteğe bağlı olarak kullanıma açılıp kapatılabilir. Ödeme isteği sistemini kullanmak istemeyenler, kendisinden ödeme talep edilmesini istemeyenler; Yapı Kredi Bankası Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarında yer alan Ödeme İste Ayarları menüsünden kapatabilirler.

  Ödeme İste Sistemini Kapatma

  Yapı Kredi Bankası Ödeme İste ayarı kapalı hale getirilmesi durumunda diğer kişilerden herhangi bir ödeme isteği gelmeyecektir. Ödeme isteği sisteminin kapalı olduğu bilgisi gidecek veya ödeme istekleri otomatik olarak reddedilecektir.

  Share.
  Leave A Reply