Kredi kartı ile yapılan alışverişlerden kazanılan banka puanının kullanılması hususunda caiz olup olmadığı, dinen her hangi bir engel bulunup bulunmadığı merak edilmekte olup bu konuda çok fazla görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

  Bankalar düzenledikleri kampanyalarla kendi bankamatik kartı veya kredi kartı ürünlerinin kullanımını arttırmak için müşterilerine puan kampanyaları düzenlemektedir. Bunlara; Garanti Bankası/TEB/Denizbank – Bonus Puan, İş Bankası MaxiPuan, Yapı Kredi Bankası – WorldPuan, Halkbank – Paraf Para, Akbank – Chip Para, Kuveyt Türk – Altın Puan gibi örnekler verilebilir.

  Banka Puanı Kullanımı

  Banka Puanı Nedir?

  Alışverişlerde kazanılan banka puanları dolaylı yoldan kullanıcıya sağlanan bir tasarruf ve indirim olanağı anlamına gelmektedir. Ne kadar çok alışveriş yapılırsa bir o kadar indirim tutarı geri ödeme olarak (Puan olarak) kredi kartına yansımaktadır. Kazanılan puanlar hak edilmiş tasarruflardır.

  Zincir marketlerin de kendine has uygulamalarla puan dağıttığı ve bu puanlar vesilesiyle alışverişin devamını sağlamayı amaçladığı görülmektedir. (Migros – Money Puan, A101 – Hadi Puan)

  Puanlar Caiz Midir?

  Konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın cevabı şu şekildedir: Helal ürünlerde yapılan harcamalar sonucu biriken hediye puanları kullanmakta dinen bir sakınca yoktur. Ancak her ne kadar helal ürün alışverişi neticesinde hediye puan kazanılsa da, kazancının çoğu haram olan kurumların verdiği hediye puanları kullanmak caiz değildir. (Bkz. Mevsıli, İhtiyar, IV, 176).

  Anlaşıldığı üzere puanın kendisinden ziyade nereden ve nasıl kazanıldığı caiz olması konusunda önem taşımaktadır.

  TROY, VISA, MasterCard Fark Eder mi?

  Yaşanan toplumsal olaylar, savaş, doğal afetler gibi durumlarda ödeme sistemi altyapısı sağlayan şirketlerin olaylara göre aldıkları tavırlara göre veya destek verdikleri yerlere göre kullanılıp kullanılmaması gerektiği konusu soru işaretlerine sebep olmaktadır.

  VISA ve MasterCard yabancı sahipliğindeyken TROY yerli bir ödeme altyapısı olup TROY kartın açılımı Türkiye’nin Ödeme Yöntemi‘dir.

  Share.
  Leave A Reply